Dna moczanowa – znana inaczej jako artretyzm, podagra lub skaza moczanowa, niegdyś uważana była za ?chorobę królów?. Swoją nazwę wzięła, gdyż chorowały na nią głównie osoby z arystokracji, ponieważ tylko one miały dostęp do diety bogatej w tłuszcze i węglowodany.
Dna moczanowa – objawy
Kiedy poziom kwasu moczowego we krwi przekroczy dopuszczalne normy, zaczyna się odkładać w naszym organizmie. Nadmiar objawia się pojawianiem się kryształów moczanu sodu w stawach oraz ścięgnach. Powoduje to obrzęk i silny ból. Choroba dzieli się na kilka etapów:
? okres bezobjawowy,
? ostre napadu zapalenia stawów,
? okresy międzynapadowe,
? dnę przewleką.
Bezobjawowy początek znacząco utrudnia rozpoznanie, bowiem często mylony jest z objawami grupy. Jest to niebezpieczne, ponieważ nieleczona dna moczanowa przeobraża się z czasem w dnę przewleką, niemożliwą do całkowitego wyleczenia.
Dna moczanowa badanie
Jeżeli od dłuższego czasu dotyka nas przewlekły ból stawów, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który oceni co jest przyczyną naszych dolegliwości. W przypadku podejrzenia występowania dny moczanowej lekarz z pewnością zleci badanie stężenia kwasu moczowego. Niestety, samo określenie stężenia kwasu we krwi może być niewystarczające. Badanie, które jest niezbędne do jednoznacznego rozpoznania choroby to ocena mazi stawowej. W trakcie dokładnej diagnostyki sprawdzana jest ilość wydalanego kwasu moczowego, sprawdzany jest stan zaatakowanych stawów za pomocą USG oraz zdjęć rentgenowskich.
Najnowsze komentarze